ՄԱՐԴՈՒ ԻՐԱՎՈՒՆՔՆԵՐ VS ՄԵԾԱՄԱՍՆՈՒԹՅԱՆ ԻՐԱՎՈՒՆՔՆԵՐ ԿԵՂԾ ՀԱԿԱԴՐՈՒԹՅՈՒՆԸ
Ապրիլի 5-ին «Մարդու իրավունքների ազգային օրակարգ. ՄԱԿ-ի համընդհանուր պարբերական դիտարկում» թեմայով խորհրդարանական լսումների ժամանակ Ազգային Ժողովի ամբիոնից ելույթ ունեցած տրանսգենդեր ակտիվիստի ելույթին հաջորդեցին բուռն արձագանքներ՝ սոցցանցերում, ցույց՝ ԱԺ դիմաց, հնչեցին բազմաթիվ սպառնալիքներ, փորձագետների տասնյակ քննարկումներ և այլն: Քաղաքական ուժերի միջև շարունակաբար փոխադարձ մեղադրանքներ էին հնչեցվում, տարբեր գնահատականներ տրվում՝ ինչպես խորհրդարանական խմբակցությունների, այնպես էլ  արտախորհրդարանական ուժերի և տարատեսակ նախաձեռնությունների կողմից։ Հատկապես ուլտրաազգայնական ուժերը, որոնք իրենց ներկայացնում էին  «ազգային-պահպանողականներ« և «ավանդական ընտանիքի ու արժեքների պաշտպաններ», առիթը բաց չէին թողնում՝ հասարակության մեջ բռնության, ատելության ու անհանդուրժողականության մթնոլորտ տարածելու հարցում։
Հնչած տեսակետներից Դետեկտորի ուշադրությունը գրավել է ԱԺ «Իմ Քայլը» խմբակցության պատգամավոր Սոֆյա Հովսեփյանի արձագանքը, որը տարբերվում էր իր խմբակցության այլ պատգամավորների դիրքորոշումից։ Նա, մասնավորապես, նշել էր. «Սա շատ զգայուն թեմա է, եթե մենք նայենք մարդու իրավունքների տեսանկյունից, ապա ոչ մեկս իրավունք չունենք ոտնահարելու իր իրավունքները։ Բայց քանի որ հայ ժողովրդի համար սա շատ զգայուն թեմա է, ապա պետք է հաշվի նստել բացարձակ մեծամասնության կարծիքի հետ և որևէ կերպ չփորձել այլոց իրավունքները ոտնահարել։ Երբ որ նայում ենք ազգայինի տեսանկյունից, որևէ համաշխարհային կառույց մեր շահերի հետ հաշվի չի նստում։ Մենք պարտավոր ենք հաշվի նստել, հարգել մեր շահերը և յուրաքանչյուր հայ մարդու էմոցիոնալ բռնկումներին տեր լինելստիպված ենք յուրաքանչյուրս ընդունել բացարձակ մեծամասնության(դիրքորոշումը) …պաշտպանում եմ նաև այն մարդկանց  իրավունքները, ովքեր էմոցիոնալ դաշտում բախումներ են ունենում ... Եթե ավելի ուշադիր լինենք, իրենք էլ պրովոկացիոն քայլերով ամեն անգամ չեն փորձի ցնցումներ առաջացնել երկրում։ Յուրաքանչյուրս լուռ իրացնում ենք մեր իրավուքները, և իրենց էլ է տրված այդ հնարավորությունը ... Տրամաբանական է որ պետք է լինի զայրույթ, բողոքի ակցիաներ, որովհետև մեր ժողովրդի համար զգայուն թեմա է։ Իրենք էլ պետք է հասկանան՝ իրենց քայլը անեն։ Մենք դեմ ենք, որ որևէ ցնցումներ ամեն անգամ առաջանան երկրում։ Պետք է զգոնությունը չկորցնելով՝ երկիրը ցնցումներից զերծ պահենք»։
ԴԵՏԵԿՏՈՐԸ տվյալ հայտարարության մեջ արձանագրել է մանիպուլյացիոն  հետևյալ հնարքները. «Էմոցիայի շահարկում», «Կեղծ հակադրությունների ստեղծում», «Մասնավոր դեպքերի՝ որպես համընդհանուր պատկեր ներկայացում»։
Մեր հիմնավորումները
Սոֆյա Հովսեփյանն իր խոսքում քանիցս օգտագործելով էմոցիոնալ ծանրաբեռնվածություն ունեցող բառեր և արտահայտություններէմոցիոնալ բռնկումներ», «ցնցումներ առաջացնել երկրում», «երկիրը ցնցումներից զերծ պահել»)` փորձում է մարդու իրավունքների խնդիրը տանել զգայականության և իռացիոնալ քննարկումների դաշտ։ Օգտագործելով «Էմոցիայի շահարկում» հնարքը, Սոֆյա Հովսեփյանը հղում է անում ոչ թե օրենքներին և իրավունքներին, այլ՝ զգացմունքներին և ապրումներին: Մարդու իրավունքներին առնչվող հարցը իռացիոնալացնելով և անլուծելի դարձնելով՝ իրավական օրակարգից տեղափոխում է զգայական և էմոցիոնալ դաշտ։
«Կեղծ հակադրությունների ստեղծում» հնարքի միջոցով Սոֆյա Հովսեփյանը արժեզրկում է մարդու իրավունքների ողջ հայեցակարգը: Խոսելով հասարակության տարբեր խմբերի՝ իբրև թե հակադրվող իրավունքների  մասին, նա, մասնավորապես,  նշում է. «Եթե մարդու իրավունքներ ենք պաշտպանում, այս մարդը նույնպես ունի իր իրավունքները, և արդյոք, այն մարդիկ, ովքեր ուղղակիորեն չեն կարողանում հաշվի նստել այս իրականության հետ, ապա իրենց իրավունքները ինչպե՞ս պետք է լինի»։ Նա նաև նշում է. «Եթե առաձնացնում ենք ԼԳԲՏ համայնք ապա խտրականություն ենք անում, այսօր այնքան են խոսում իրենց իրավունքներից, որ մնացածի իրավունքն են ոտնահարում։ Ես ինքս իմ իրավունքները չեմ քննարկում, ուստի իրենք էլ պետք է չքննարկեն»։ Սոֆյա Հովսեփյանը վերոնշյալ հնարքի միջոցով ցանկանում է ապացուցել, որ առանձին խմբերի իրավունքների մասին բարձրաձայնելը խախտում է այլոց, ենթադրաբար՝ ժողովրդի մեծամասնության իրավունքները: Մինչդեռ, բոլոր մարդիկ ունեն հավասար իրավունքներ. ինչը նշանակում է, որ առանձին վերցրած՝ որևէ մարդու, կամ մարդկանց  կոնկրետ խմբի իրավունքները  հազիվ թե հակադրության մեջ լինեն այլոց իրավունքների հետ: Այլ բան է, իհարկե, եթե որևէ մեկի կամ թեկուզ ժողովրդի մեծամասնության գործողությունների արդյունքում ոտնահարվեն որոշ մարդկանց իրավունքները: Սակայն, սեփական իրավունքների մասին բարձրաձայնումը չի կարող դիտակվել որպես այդպիսի գործողություն: Հակառակ դեպքում՝ կիմաստազրկվի մարդու իրավունքների ողջ հայեցակարգը:
Կեղծ հակադրությունների ստեղծման հնարքի մեկ այլ օրինակ է համաշխարհայինի և ազգայինի հակադրությունը։ Մարդու իրավունքներին առնչվող՝ ՀՀ Սահմանադրությունից բխող ներհայաստանյան օրակարգը ներկայացվում է որպես օտարածին՝ «դրսից մեր վզին փաթաթվող»: Այսպես՝ Սոֆյա Հովսեփյանը նշում է.  «Ես վստահ եմ որ համաշխարհային տեսանկյունից նայելով՝ իհարկե, պետք էր հրավիրել, բայց երբ որ նայում ենք ազգայինի տեսանկյունից, որևէ համաշխարհային կառույց մեր շահերի հետ հաշվի չի նստում»: Սոֆյա Հովսեփյանն անուղղակի ակնարկում է, որ մենք պետք է պայքարենք այդ «համաշխարհային, արհեստածին» օրակարգի դեմ՝ անտեսելով, որ մարդու իրավունքները մեր ազգային քաղաքական համակարգի հիմքն են:
«Մասնավոր դեպքերը որպես համընդհանուր պատկեր ներկայացնելու»  մանիպուլյացիոն հնարքով Սոֆյա Հովսեփյանը մի խումբ մարդկանց բողոքի ակցիան ԱԺ դիմաց՝ ընդհանրացնում և ներկայացնում է որպես ամբողջ հասարակության միասնական դիրքորոշում։ Ի դեպ՝ ակցիան գլխավորում էր մի հոգևորական, որը հետագայում փիլոնազուրկ արվեց:
Ակնհայտ մանիպուլյատիվ է այն  պնդումը, որ «պետք է հաշվի նստել բացարձակ մեծամասնության կարծիքի հետ» որը, ըստ Սոֆյա Հովսեփյանի, համահունչ է ակցիայի մասնակցիների գաղափարներին։ Առանց գիտական հետազոտություն իրականացնելու, մենք չենք կարող իմանալ, թե որն է այս հարցում ժողովրդի մեծամասնության տեսակետը: Մի քանի ագրեսիվ ցուցարարի տեսակետը կարող է լինել ոչ թե ժողովրդի մեծամասնության, այլ՝ փոքրամասնության դիրքորոշումը: Ժողովրդավարական ընտրությունների արդյունքում 70% քվե ստացած քաղաքական ուժի բազմաթիվ ներկայացուցիչներ և մասնավորապես՝ նրա առաջնորդ Նիկոլ Փաշինյանը, մշտապես հայտարարել են, որ մարդու իրավունքների և ժողովրդավարության խնդիրը մեր ներքին օրակարգն է,  և մենք հանձնառու ենք՝ այդ իրավունքների վերականգնման ու պահպանման հարցում: Այս հիմքի վրա կարող ենք առաջ քաշել հիփոթեզ, որ ժողովրդի մեծամասնությունը, ընտրելով Փաշինյանի գլխավորած քաղաքական ուժը, «ընտրել» է ոչ թե Սոֆյա Հովսեփյանի, այլ «Իմ քայլի» առաջնորդի ներկայացրած դիրքորոշումը: Ի դեպ, Սոֆյա Հովսեփյանը, լինելով խորհրդարանական մեծամասնության ներկայացուցիչներից մեկը, փաստացի հակադրվում է ՀՀ Սահմանադրությամբ և օրենքներով սահմանված՝ մարդու իրավունքների հայեցակարգին, եթե նույնիսկ  մեծամասնությունը կիսեր այդ մոտեցումը, միևնույն է՝ դա կլիներ սահմանադրականության սկզբունքի ոտնահարում:

ЛОЖНОЕ ПРОТИВОПОСТАВЛЕНИЕ ПРАВ ЧЕЛОВЕКА И ПРАВ БОЛЬШИНСТВА
5 апреля 2019 года, после выступления активиста-трансгендера во время парламентских слушаний в Национальном собрании на тему “Национальная программа по правам человека: всеобщий периодический мониторинг ООН” начались бурные обсуждения этого случая в социальных сетях, митинги перед зданием Национального собрания, прозвучали многочисленные угрозы, десятки дискуссий экспертов и многое другое. Между политическими силами, как парламентскими фракциями, так и внепарламентскими силами и различными инициативами неоднократно звучали взаимные обвинения, давались различные оценки произошедшего. Особенно выделялись ультранационалистические силы, позиционирующие себя в качестве «национал-консерваторов» и «защитников традиционной семьи и традиционных ценностей», не упустившие возможность распространить в обществе атмосферу насилия, ненависти и нетерпимости. Из озвученных точек зрения внимание Детектора привлекла реакция Софьи Овсепян, депутата фракции НС «Мой шаг», которая отличалась от позиции других депутатов ее фракции. В частности, она отметила: “Это очень деликатная тема. Если мы посмотрим на это с точки зрения прав человека, то никто из нас не имеет прав нарушать его права. Но так как это очень деликатная тема для армянского народа, следует учитывать мнение абсолютного большинства и не пытаться нарушать права других. Когда мы смотрим на это с национальной точки зрения, ни одна мировая организация не учитывает наши интересы. Мы обязаны учитывать, уважать интересы и чувства каждого армянина ... мы все вынуждены принять позицию абсолютного большинства ...  Если мы будем более внимательны, своими провокационными действиями они /представители ЛГБТ/ не будут каждый раз пытаться расшатать страну. Каждый из нас молча осуществляет свои права, и им тоже предоставляется такая возможность. Логично, что должны были последовать возмущение, акции протеста, потому что это болезненная тема для нашего народа. Им тоже нужно это понять. Мы против любых потрясений в стране. Мы должны уберечь страну от потрясений, не теряя бдительности».
Детектор установил следующие манипуляционные приемы в этом заявлении: “Спекуляция эмоциями”, “Создание ложных противопоставлений”, “Представление частных случаев в качестве общей картины”
Наши обоснования
В своей речи Софья Овсепян неоднократно использует слова и выражения с эмоциональной нагрузкой («расшатать страну», «уберечь страну от потрясений» и т.п.), пытаясь переместить вопрос прав человека в область чувств и иррациональных дискуссий. Используя прием «спекуляции эмоциями», Софья Овсепян ссылается не на законы и права, а на эмоции и переживания. Софья Овсепян обесценивает всю концепцию прав человека, используя прием  создания «ложных противопоставлений». Говоря о якобы попираемых правах различных социальных групп, она, в частности, отмечает: «Если мы защищаем права человека, у этих людей также есть права, и есть люди, которые не могут смириться с таким положением дел. Как быть с их правами?» Она также отмечает: «Если мы выделяем ЛГБТ-сообщество, то  сами подвергаемся дискриминации, потому что сегодня они так много говорят о своих правах, что нарушают права других. Я не обсуждаю свои права, значит, и они не должны обсуждать свои". С помощью вышеприведенного приема Софья Овсепян хочет доказать, что озвучивание прав одних групп нарушает права других, предположительно, большинства. Однако все люди имеют равные права, что означает, что права конкретного человека или определенной группы людей вряд ли могут противоречить правам других. Другое дело, конечно, если действия некоторых или даже большинства людей нарушают права некоторых людей. Однако высказывание о своих правах не может рассматриваться как такое действие. В противном случае вся концепция прав человека будет лишена смысла.
Другим примером уловки для создания ложных противопоставлений –  это противопоставление глобального и национального. Вытекающая из Конституции Республики Армения, затрагивающая тему прав человека, внутриармянская повестка дня представляется как чужеродная, «навязанная нам извне». Так, Софья Овсепян отмечает: «Я уверена, что с глобальной точки зрения, конечно,  нужно было пригласить, но когда мы смотрим на это с национальной точки зрения, ни одна мировая структура не учитывает наши интересы». Софья Овсепян намекает на то, что мы должны бороться с этой «глобальной, искусственной» повесткой дня, игнорируя то, что права человека это основа политической системы нашей страны.
Манипулятивным приемом «представления частных случаев как общую картину» Софья Овсепян представляет позицию группы людей, протестующих  перед зданием Национального собрания, как единую позицию всего общества.
Явно манипулятивно и утверждение о том, что «нужно учитывать мнение абсолютного большинства», которое, по мнению Софьи Овсепян, идентично мнению участников акции протеста.  Без проведения научных исследований мы не можем узнать точку зрения на этот вопрос большинства людей. Мнение нескольких агрессивных демонстрантов может быть позицией не большинства, а меньшинства. Многие представители политической силы, получившей около 70% голосов на демократических выборах, и, в частности, ее лидер Никол Пашинян, неоднократно заявляли, что вопрос прав человека и демократии является нашей внутренней повесткой дня, и мы полны решимости восстанавливать и защищать эти права.  Исходя из этого, можно предположить, что большинство людей, избрав политическую силу во главе с Пашиняном, «выбрали» не позицию Софьи Овсепян, а позицию, представленную лидером коалиции «Мой шаг».
Кстати, Софья Овсепян, будучи одним из представителей парламентского большинства, фактически выступает против концепции прав человека, закрепленной в Конституции и законах РА, и даже если бы большинство разделяло этот подход,  все равно это было бы нарушением конституционного принципа.