ՏՆՏԵՍՈՒԹՅԱՆԸ ՎԵՐԱԲԵՐՈՂ ՀՀԿ-Ի ՄԱՆԻՊՈՒԼՅԱՑԻԱՆԵՐԸ
2018թ. նոյեմբերի 11-ին Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության կայքում հրապարակվեց կուսակցության խորհրդի կողմից հաստատված՝ Հայաստանում ստեղծված ներքաղաքական վիճակի և ԱԺ առաջիկա արտահերթ ընտրությունների մասին  հայեցակարգի HYPERLINK "http://hhk.am/u_files/file/RPA-Board-statement-draft.pdf?fbclid=IwAR0JTdxZpIIRvKQreMwHS_f3MROJggqXmufWShGL0bHjEEbWDg5YVPOxgv0"նախագիծ, որը բաղկացած էր 5 ենթաբաժնից. 1) 2018թ. ապրիլ-հոկտեմբեր ամիսներին իրավիճակի զարգացման հիմնական հանգրվանների գնահատական, 2)Փաշինյանի պաշտոնավարումը. սպասումներ և իրականություն, 3)Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության  սխալներն ու բացթողումները, արձանագրած արդյունքները, 4)կուսակցության առաջիկա անելիքները, 5)կուսակցության խորհրդի որոշումը (այն է՝ մասնակցել արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններին): Մի կողմ թողնելով այս փաստաթղթի քաղաքական բաղադրիչը՝ ուսումնասիրենք ՀՀԿ-ի  մատնանշած տնտեսական արդյունքները:
Հանրապետական կուսակցության հայեցակարգային հայտարարության մեջ ԴԵՏԵԿՏՈՐԸ  նկատել է մանիպուլյատիվ տարրեր: Ներկայացված պնդումներում նկատելի են խեղաթյուրված տվյալներ,  ընտրողաբար ներկայացված են միայն դրական ցուցանիշները,  այնինչ,  նախագծի սխալներ և բացթողումներ բաժնում պետք է արտացոլված լինեին տնտեսական վատթարացած ցուցանիշները, որոնք օբյեկտիվորեն կփոխանցեին սոցիալ-տնտեսական իրական պատկերը Հայաստանում, ՀՀԿ-ի ղեկավարման տարիներին:
Առաջին շոշափելի տնտեսական հաջողությունը, որն ըստ ներկայացված հայեցակարգի նշել է ՀՀԿ-ն, դրամական արտահայտությամբ համախառն ներքին արդյունքի  կրկնակի աճն է: 2006 թվականին ՀՆԱ-ն դրամական արտահայտությամբ կազմել է 2,656 մլրդ դրամ, իսկ արդեն 2017 թվականին այն կազմել է 5.580 մլրդ դրամ: Մի կողմ թողնենք այն թվային ուռճացումը, որ այս 2 թվերի հարաբերակցության արդյունքում աճը եղել է ոչ թե կրկնակի, այլ՝ 1.8 անգամ:  Խնդիրն այստեղ բոլորովին այլ է: Հաշվի առնելով, որ  ներկայացված են անվանական ցուցանիշներ, կարևոր է  դիտարկել նաև այդ տարիների գնաճի մակարդակը, ինչը հնարավորություն կտա պատկերացում կազմել  ՀՆԱ-ի իրական աճի մասին: Ինչպես գիտենք, Կենտրոնական բանկը յուրաքանչյուր տարի նպատակադրում է 4 տոկոսանոց գնաճի մակարդակ, որի կատարման հնարավոր շեղումը սահմանվում է  1.5 տոկոսային կետ: Ընդ որում, յուրաքանչյուր հաջորդ տարվա գնաճն իր մեջ ներառում է նախորդ ժամանակահատվածինը: Եվ եթե արձանագրված ՀՆԱ-ի՝ 1.8 անգամ աճից հանենք այդ տարիների կուտակված գնաճը, ապա բոլորովին այլ պատկեր կստանանք: Բացի այդ, եթե համեմատենք նույն ՀՆԱ-ն, սակայն՝ դոլարային արտահայտությամբ, կտեսնենք, որ 2017 թվականի դրությամբ դեռևս չի վերականգնվել նախկին՝ 2007 թվականի մակարդակը:
Հայաստանի Համախառն ներքին արդյունքը և 1 շնչին ընկնող ՀՆԱ-ն
2008-2017թթ.-ին
Ուշադրության արժանի երկրորդ մանիպուլյացիոն տարրը վերաբերում է մեկ շնչին բաժին ընկնող ՀՆԱ-ի ցուցանիշին: Այստեղ մենք ականատես ենք կրկնակի մաթեմատիկական հնարքի: Ինչպես գիտենք, մեկ շնչին բաժին ընկնող ՀՆԱ-ն հաշվարկելու համար անհրաժեշտ է ՀՆԱ-ն բաժանել բնակչության թվի վրա: Թե ինչպես է այս հարաբերակցության համարիչը ուռճացվել գնաճի միջոցով, արդեն անդրադարձանք նախորդ պարբերության մեջ: Սակայն, սրան զուգահեռ՝  նվազել է Հայաստանի բնակչության թիվը. hենց ՀՀԿ-ի իշխանության տարիներին, մեր երկրի մշտական բնակչությունը անկախության ողջ ժամանակահատվածի ընթացքում առաջին անգամ նվազեց 3 միլիոնից: Այսինքն, մի կողմից ուռճացվել է կոտորակի համարիչը, մյուս կողմից՝ կրճատվել հայտարարը, և բնական է, որ դրանից  ավելի մեծ արդյունք է երևում:
Բացի այդ, նկատելի է, որ ՀՀԿ-ն  ներկայացրել է միայն այն ցուցանիշները, որոնք դրական բնույթ ունեն և լռում է նրանց մասին, որոնք կարող են քննադատության տեղիք տալ: Օրինակ՝ ՀՀԿ-ի իշխանության 10 տարիների ընթացքում շուրջ 5 անգամ ավելացել է ՀՀ պետական պարտքը՝ 2006թ.-ի 21 մլրդ ԱՄՆ դոլարի համեմատ 2017թ. հասնելով 99 մլրդ դոլարի, և այդ 9.9 մլրդ դոլարի պարտքը պետք է մարեն գալիք սերունդները: Այնպես որ, դեռ հարց է. արդյո՞ք այդ տարիներին դրական աճ առհասարակ եղել է, թե ընդհակառակը՝ գերակշռել են բացասական երևույթները:
Երրորդ դիտարկումը. ՀՀԿ-ում  բնակչության բարեկեցության մակարդակի բարձրացման մասին  խոսում են՝ հրապարակելով միջին ամսական աշխատավարձի շուրջ երեք անգամ, և միջին ամսական կենսաթոշակի՝ շուրջ 3.7 անգամ աճի մասին տվյալներ: Ըստ ներկայացված թվերի, միջին ամսական աշխատավարձը 2006թ.-ի 62,293 դրամի փոխարեն   2017-ին կազմել է 184,170 դրամ, իսկ միջին ամսական կենսաթոշակը 10,912 դրամի փոխարեն՝  40,296 դրամ։ Բնականաբար, այստեղ խոսքը անվանական աշխատավարձի և անվանական կենսաթոշակի մասին է։  Հայտարարության հեղինակները կրկին մոռանում են, կամ միտումնավոր չեն խոսում գնաճի մասին:
Համաձայն Արժույթի միջազգային հիմնադրամի հրապարակած տեղեկատվության, 2006-2017թթ. սպառողական ապրանքների համախառն գնաճը ՀՀ-ում կազմել է մոտ 62.6%։ Եթե ՀՀԿ-ի հրապարակած միջին ամսական անվանական աշխատավարձի և միջին ամսական անվանական կենսաթոշակի թվերից հանենք 62.6% գնաճը, ապա պարզ կդառնա, որ համադրելի գներով իրական աշխատավարձը 2006թ.-ի 62,293 դրամի փոխարեն 2017-ին կազմել է ընդամենը 68,843 դրամ, իսկ իրական կենսաթոշակը՝ 2006թ.-ի 10,912 դրամի փոխարեն 2017-ին կազմել է ընդամենը 15,063 դրամ։ Այսինքն, աշխատավարձի բազմակի  աճի մասին խոսելն ուղղակի անիմաստ է , քանի որ արձանագրված չնչին բարելավումը պարզապես համադրելի չէ ներկայացված պատկերի հետ:
Որպես  չորրորդ՝  կարևորագույն շեշտադրում, ՀՀԿ-ի կողմից ներկայացվում է ՀՆԱ-ի կառուցվածքի փոփոխությունը: Համաձայն հայեցակարգային փաստաթղթի, ծառայությունների ոլորտը 2017 թվականին 2006-ի համեմատ ավելացել է շուրջ 3 անգամ՝ կազմելով ՀՆԱ-ի 50.4 տոկոսը: Սակայն այստեղ պետք է նշել, որ այդ բարձր ցուցանիշն արձանագրվել է ոչ թե ծառայությունների ոլորտի կտրուկ և առաջանցիկ աճի, այլ իրական հատվածի մյուս ոլորտների աճի դանդաղման հաշվին:
Հինգերորդ մանիպուլյացիոն երևույթը պետական բյուջեի հարկային եկամուտներին  անդրադառնալիս է դրսևորվել։ Ըստ ՀՀԿ-ի, 2006-2017 թվականների ընթացքում պետական բյուջեի հարկային եկամուտներն աճել են 162 տոկոսով, իսկ պետական բյուջեի եկամուտները (հարկային եկամուտներ՝ գումարած ոչ հարկային եկամուտներ)՝ 139 տոկոսով: Այստեղ, նախևառաջ, կասկածելի է իրականացված վարչարարությունը. չէ՞ որ ըստ 1-ին կետի, ՀՆԱ-ն դրամական արտահայտությամբ աճել է 2 անգամ, այդ դեպքում՝ ինչո՞ւ հարկային եկամուտները, որոնք, ի դեպ, գոյանում են նույն ՀՆԱ-ից, աճել են ընդամենը 1.6 անգամ: Սա ակնհայտ թերացում է, այլ ոչ՝  ձեռքբերում,  որը ևս մեկ անգամ փաստում է, որ ՀՀԿ-ի իշխանության ժամանակ մեծ տեղ են ունեցել ստվերը և հարկային հավաքագրումների անհավասարությունը:
Վերոնշյալին զուգահեռ, ՀՀԿ-ի հայտարարության տեքստում բացակայում է նաև անդրադարձը բնակչության կենսամակարդակը բնութագրող այնպիսի ցուցանիշներին, ինչպիսիք ենք՝ աղքատությունը, գործազրկությունը, արտագաղթը, դրամի արժեզրկումը, ժամկետանց վարկային պարտավորությունների ավելացումը և այլն, ինչը ևս մեկ անգամ թույլ է տալիս պնդել, որ ներկայացված փաստարկները միակողմանի են և ներկայացնում են այդ տարիների զարգացումների թվացյալ դրական կողմերը, ինչը, բնականաբար, չի կարող արտացոլել իրական տնտեսական պատկերը:
Նախագծում որպես ձեռքբերում՝ նշված է հետևյալ միտքը. «ԵԱՏՄ համահիմնադիր անդամ դառնալուն զուգահեռ՝ ստորագրեց ԵՄ հետ փոխգործակցության շրջանակային համաձայնագիր, կարողացավ իր թեկնածուներով համալրել ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի և ԵԱՏՄ հանձնաժողովի նախագահի պաշտոնները»:
ԴԵՏԵԿՏՈՐԸ փաստում է, որ ԵԱՏՄ ոչ մի պայմանագրով ամրագրված չէ Հայաստանի՝ համահիմնադիր երկիր լինելու հանգամանքը: Իրավական տեսանկյունից, ԵԱՏՄ համահիմնադիր տերմինը առհասարակ կիրառելի չէ, և միայն այս հանգամանքը ցույց է տալիս, որ ՀՀԿ-ն ցանկանում է արհեստականորեն մեծ կշիռ տալ իր գործունեությանը: Իսկ  ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի և ԵԱՏՄ հանձնաժողովի նախագահի պաշտոնները էստաֆետային են և յուրաքանչյուր 3 տարին մեկ փոխանցվում են անդամ հաջորդ երկրին՝ ըստ այբբենական կարգի: Ուստի, այստեղ մեծ ջանքեր պետք չէր գործադրել, որ այբբենական կարգով առաջինը հանդիսացող Հայաստանը ստանա հիշյալ պաշտոնները:
Ամփոփելով վերոնշյալ դիտարկումները, ԴԵՏԵԿՏՈՐԸ փաստում է, որ ՀՀԿ-ի կողմից ներկայացված տնտեսական տվյալները համատեքստից կտրված են և զգալիորեն խեղաթյուրված։ Ընտրողաբար ներկայացվել են առանձին վերցրած դրական ցուցանիշներ` անտեսելով տնտեսության վիճակը բնութագրող այնպիսի կարևորագույն ցուցիչների տվյալները, ինչպիսիք են՝ աղքատությունը, պետական պարտքը, աշխատավարձերը, գնաճը և այլն, որոնք, իրականում, վկայում են ՀՀԿ-ի ծրագրի մանիպուլյացիոն բնույթի մասին:

11 ноября 2018 года на сайте Республиканской партии Армении был опубликован одобренный партийным советом проект концепции о сложившейся в Армении внутриполитической ситуации и предстоящих внеочередных выборах в Национальное собрание. Проект состоит из пяти следующих подразделов:
1) оценка основных вех развития ситуации с апреля по октябрь 2018 года;
2) пребывание Пашиняна на своем посту: ожидание и реальность;
3) ошибки и упущения Республиканской партии Армении, зафиксированные результаты;
4) предстоящие задачи партии;
5) решение партийного совета (т. е. участие во внеочередных парламентских выборах).
Оставляя в стороне политическую составляющую этого документа, изучим экономические показатели, указанные РПА.
Детектор заметил элементы манипуляции в заявленной концепции Республиканской партии.
В представленных утверждениях обнаружены искаженные данные, в концепции выборочно представлены только положительные показатели, в то время как в разделе ошибок и упущений должны были быть отражены ухудшенные экономические показатели, которые объективно передали бы реальную социально-экономическую картину в Армении в период правления РПА.
Первый ощутимый экономический успех, который отметила РПА в представленной концепции, двукратное увеличение валового внутреннего продукта в денежном выражении. В 2006 году ВВП в денежном выражении составил 2.656 млрд драмов, а уже в 2017 году - 5.580 млрд драмов. Проигнорируем тот факт, что в результате соотношения этих двух чисел в действительности рост увеличился не в 2 раза, а в 1,8. Здесь совсем другая проблема. Принимая во внимание тот факт, что здесь представлены номинальные показатели, важно учитывать также уровень роста цен в указанные годы, что даст возможность составить представление о реальном росте ВВП. Как мы знаем, каждый год Центральный банк стремится к уровню инфляции в 4 % с возможным отклонением в 1,5 %. В то же время инфляция каждого следующего года включает в себя инфляцию предыдущего периода. Если мы вычтем из зафиксированного роста ВВП (1,8 %) накопленную за эти годы инфляцию, то получим совершенно другую картину. Кроме того, если мы сравним тот же ВВП в долларовом выражении, мы увидим, что по состоянию на 2017 год ВВП пока еще не восстановился до уровня 2007 года.
Валовой внутренний продукт Армении и ВВП на душу населения в 2008-2017 гг., (ВВП, млн долларов США, ВВП, доллар США на душу населения)
Второй, достойный внимания, манипулятивный элемент относится к показателю ВВП на душу населения. Здесь мы обнаружили факт применения двойного математического трюка. Как известно, для расчета ВВП на душу населения необходимо разделить ВВП на численность населения. В предыдущем параграфе мы уже обсудили, как соотношение этого коэффициента раздувается инфляцией. Однако параллельно с этим сократилось население Армении: именно за годы правления РПА постоянное население нашей страны впервые за период независимости стало меньше трех миллионов. То есть, с одной стороны, был преувеличен числитель дроби, с другой стороны — сокращен знаменатель, и естественно, что от этого результат кажется большим.
Кроме того, заметно, что РПА представила только те показатели, которые носят позитивный характер и молчит о тех показателях, которые могут вызвать критику. Например, за 10 лет правления РПА государственный долг Армении вырос почти в 5 раз – с 2.1 млрд долларов США (2006 г.) до 9.9 млрд (2017 г.) и этот долг должны погасить будущие поколения. Так что остается под вопросом, был ли в те годы вообще положительный экономический рост, или наоборот, превалировали отрицательные явления.
Валовой государственный долг РА за 2007-2017 гг., в млн долларах США
Третье наблюдение: в РПА говорят о повышении уровня благосостояния населения, публикуя данные о росте среднемесячной зарплаты примерно в 3 раза, и среднемесячной пенсии — примерно в 3,7 раз. По представленным данным, средняя заработная плата вместо 62.293 драмов (2006 г.) составила 184.170 драмов (2017 г.), а среднемесячная пенсия вместо 10.912 драмов составила 40.296 драмов. Естественно, здесь идет речь о номинальной заработной плате и номинальной пенсии. Авторы заявления вновь забывают или преднамеренно не говорят об инфляции. Согласно данным, опубликованным Международным валютным фондом, в 2006-2017 гг. валовая инфляция потребительских товаров в Армении составила около 62,6%. Если вычесть инфляцию в 62.2% из опубликованной РПА среднемесячной номинальной заработной платы и среднемесячной номинальной пенсии, станет ясно, что реальная заработная плата в сопоставимых ценах составляла всего 68.843 драмов в 2017 г. вместо 62.293 драмов 2006 г., а реальная пенсия в 2017 г. составила всего 15.063 драмов вместо 10.912 драмов в 2006 г.
То есть, просто бессмысленно говорить о многократном росте заработной платы, так как малейшее зафиксированное улучшение просто несопоставимо с представленной картиной.
Номинальная заработная плата, заработная плата с учетом инфляции
В качестве четвертого, важнейшего акцента, РПА представляет изменение структуры ВВП. Согласно документу, в 2017 году сектор услуг увеличился примерно в три раза по сравнению с 2006 годом, составив 50.4% ВВП. Однако здесь следует отметить, что этот высокий показатель был зарегистрирован не в результате резкого и прогрессивного роста сектора услуг, а за счет замедления роста других секторов.
Пятое манипулятивное явление проявилось в рассмотрении налоговых поступлений государственного бюджета. По данным РПА, в 2006-2017 годах налоговые поступления государственного бюджета выросли на 162%, а доходы государственного бюджета (налоговые поступления плюс неналоговые доходы) – на 139%.
Здесь, прежде всего, вызывает подозрение процесс администрирования, ведь, согласно первому пункту, ВВП в денежном выражении вырос в 2 раза, тогда почему налоговые поступления, которые, кстати, образуются из того же ВВП, выросли всего в 1,6 раз? Это очевидное упущение, а не достижение, которое еще раз доказывает, что во время правления РПА имели место теневая экономика и неравенство в сборе налогов.
Параллельно с вышеизложенным, в тексте заявления РПА также отсутствуют такие определяющие уровень жизни показатели, как бедность, безработица, эмиграция, инфляция, увеличение просроченных кредитных обязательств и т. д., что еще раз позволяет утверждать, что представленные аргументы являются односторонними, что, они, естественно, не могут отражать реальную экономическую картину тех лет.
В проекте как достижение отмечено следующее: «Став соучредителем ЕАЭС, Армения подписала рамочное соглашение о сотрудничестве с ЕС, смогла назначить на посты генерального секретаря ОДКБ и президента Евразийской экономической комиссии своих кандидатов».
Детектор заявляет, что ни в одном документе ЕАЭС не зафиксировано, что Армения — страна-сопредседатель ЕАЭС. С юридической точки зрения термин «соучредитель ЕАЭС» вообще не применим, и одно только это обстоятельство показывает, что РПА хочет искусственно придать вес своей деятельности. Должности генерального секретаря ОДКБ и президента Евразийской экономической комиссии передаются «по эстафете»— каждые три года следующей стране в алфавитном порядке. Следовательно, не было необходимости прилагать больших усилий, для того чтобы первая по алфавиту в этом списке страна — Армения получила вышеупомянутые должности.
Подытоживая вышеупомянутые наблюдения, Детектор констатирует, что представленные РПА экономические данные вырваны из контекста и значительно искажены. Выборочно представлены также отдельно взятые положительные показатели и проигнорированы определяющие состояние экономики такие важнейшие данные, как бедность, государственный долг, заработные платы, инфляция и т. п., которые, на самом деле, свидетельствуют о манипуляционном характере программы РПА.